İlimizde; Muş Valiliği, Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği ile Genç Birikim Derneği işbirliğinde 'Meme Kanseri Farkındalık Çalışması' konulu toplantı düzenledi.

Bir otelin konferans salonunda düzenlenen toplantıya Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy ve eşi Zehra Kadriye Büyükersoy Hanımefendi, İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen ve eşi Jinekolog Opr. Dr. Nevin Özmen, İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, Muş Devlet Hastanesi Yöneticisi Opr. Dr. Özgür Ömer Yıldız, Vali yardımcıları, Varto, Hasköy ve Korkut ilçe kaymakamları ve dernek yöneticileri ile birlikte kadınlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını Genç Birikim Derneği Başkanı Salih Yüce yaptı. Ardından Meme kanserinin baş döndürücü bir hızla artığını vurgulayan Sayın Vahit Özmen şöyle konuştu; "Bu tür etkinlikler çok önemlidir. Kadın bizim için çok değerli bir varlıktır. Kadınsız bir yaşam düşünülemez. Kadının hasta olduğu evde mutluluk düşünülemez. Aile başına ortalama 6-7 tane çocuk var. Annesiz bu çocuklar ne olacak. Hiçbir baba, bu bakımı üstlenemez. Annenin de sağlığı önemli. Maalesef, Anadolu'da anne sağlığı hep arka planda. Anneler hep fedakâr, hastalıklar hep geç evrede yakalanıyor. Bunlardan biri de meme kanseri. Meme kanseri, baş döndürücü hızla artıyor. Onun için bu konuda bir şeyler yapmak lazım. Bunu da birlikte yapacağız. Mobil araçla tarama yapılıyor, doktor arkadaşlarımız çalışıyor. Sizin de buna katkıda bulunmanız lazım. Bilgilendirme toplantılarına, eğitim toplantılarına katılıp yardımcı olmalısınız. Hep birlikte bu savaş kazanılacak. Muş'un ve Muşluların bunu başaracağına inanıyorum

Toplantıda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Vedat Büyükersoy ise şunları söyledi: 'Vahit hocamız, bir sağlık emekçisi ama buna rağmen, Muş'ta hiç kimsenin yapmadığı bir hizmeti yaparak, bizim Muşlu hemşerilerimize örnek bir şahsiyet olarak aramızda bulunmakta. İlimizde keşke çok daha fazla örnekler olsaydı ama maalesef çok fazla örnek yok. Bu güzel örneklerden bir tanesi, Prof. Dr. Vahit Özmen'dir. Yaptırmış olduğumuz okulu ziyaret ettiğimizde orada başarılı, çalışkan öğrencilerimizle karşılaştık. Okul müdürümüz, bir öğrencimizin geçtiğimiz TEOG sınavında tüm sorulara doğru cevap verdiğini söyledi. Sonuçlar henüz açıklanmadı ama cevaplara bakılarak yapılan tahminlere göre, bu öğrencimizin Türkiye birincisi olmasını bekliyoruz. Değerli hocamız hem böyle bir katkı sağlıyor, hem de her geldiğinde ilimizde sağlıkla ilgili bir probleme, özellikle kadın kanseri üzerine, bizleri aydınlatıyor. Hasta tespit edildiğinde, onların tedavisini üstleniyor. Bunlar çok önemlidir diye düşünüyorum. Kanser, sonuçları çok kötü olan bir hastalık ama şu da bir gerçek ki, erken teşhis halinde bunun tedavisi mümkün. Bunu hepimiz biliyoruz ancak toplumumuzun bir eksikliği var. Doktora erken gidilmiyor. Hâlbuki erken teşhis için doktora gitmek gerekiyor. Doktora gitme konusunda maalesef çok tembeliz. Bunun aşılması gerektiği kanaatindeyim. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kadınlarımızın hayâ duygularından dolayı bazı tedavilere gitmekte imtina ettiklerini biliyoruz. Bu nedenle, eğiticilerin vereceği eğitimin çok önemli olduğuna inanıyorum. Biz de bu konuya ağırlık vereceğiz. Ebelerimizi, hemşirelerimizi eğiteceğiz, bu ebe ve hemşirelerimiz de diğer bayanları bu konuda duyarlı hale getirecekler.' Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Prof. Dr. Vahit Özmen ve oğlu Op. Dr. Tolga Özmen, Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde görevli Tekin Güler, meme kanseri ile ilgili sunumlar yaptı.